Blog > Komentarze do wpisu
Najnowsze komunikaty

NAJNOWSZE KOMUNIKATY

 

24 LISTOPADA 2009

Dzisiaj napisaliśmy list do Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza, z którego treścią możecie się zapoznać:

Dzień dobry Panu!
Mamy nadzieję, że dobrze trafiliśmy :-) Szukamy kontaktu z prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Odessie. Jesteśmy członkami Towarzystwa Miłośników Kresów "Semper Fidelis" z Warszawy. Nasze stowarzyszenie działa nieformalnie od kilkunastu lat, natomiast w tym roku odbył się Zjazd Założycielski i staramy się o oficjalną jego rejestrację.
Jak wspomniałem działamy nieformalnie od kilkunastu lat. Organizowaliśmy kilkukrotnie akcje z prezentami gwiazdkowymi dla polskich dzieci na Białorusi (Grodno, Lida, Nowogródek, Wołkowysk) i Ukrainie (Ostróg), współtworzyliśmy i braliśmy czynny  udział w imprezie integracyjnej środowiska polskiego w Kołomyi na Ukrainie, ale też odwiedzaliśmy Polaków w Wilnie i Niemenczynie na Litwie a także na rumuńskiej Bukowinie, w Mołdawii, Naddiestrzu i Gagauzji. Teraz na przełomie maja i czerwca 2010 roku wybieramy się do Odessy. Mamy w związku z tym prośbę o pomoc w zorganizowaniu nam spotkania z Polakami z Odessy. Chcielibysmy dowiedzieć się coś o tym z jakimi problemami sie spotykają na codzień, jakie maja warunki do życia, nauki języka polskiego i jakie mają kontakty z Polską. Jesteśmy w stanie przygotować dla wszystkich chętnych wykład na przykład na Uniwersytecie w Odessie (ale nie koniecznie tam, również w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej o ile bedzie taka możliwość) zarówno dla studentów polskich jak i ukraińców studiujących polonistykę na temat historii Polski, zarówno w zarysie ogólnym jak i tej najnowszej (wykład poprowadziłby doktor historii z Uniwersytetu Warszawskiego Pan Robert Gawkowski), chętnie też zorganizujemy jakiś konkurs wiedzy o Polsce dla dzieci i młodzieży, po którym przekazemy wyróżniającym sie uczestnikom (a byc moze wszystkim) upominki. Z przyjemnościa zaprosimy na tą imprezę przedstawicieli polskiego konsulatu czy księdza z polskiej parafii  rzymsko - katolickiej o ile taka istnieje. Po oficjalnym spotkaniu chcielibyśmy zaprosić wszystkich na ognisko, bo mamy je w planie, by porozmawiać sobie juz w bardziej luźnej, swobodnej atmosferze, wzajemnie sie poznać, wymienić poglady. Bardzo możliwe, że w naszym ognisku weźmie równiez udział kilkuosobowa delegacja Polaków z Komratu (autonomiczna Republika Gagauzji na terenie Mołdawiii). Gdyby Pan zechciał nam w tym wszystkim pomóc, bylibyśmy wdzięczni. Łączę pozdrowienia dla Pana, jak i dla całego środowiska Polaków w Odessie.

29 LISTOPADA 2009

Udało się! Dostalismy odpowiedź z Odessy. Treść poniżej.

Szanowny Panie!

Dziękuję Panu za nawiązanie z nami kontaktu i miły list.
Bardzo chętnie nawiążę współpracę z Pana stowarzyszeniem.
Z dużą przyjemnością będziemy gościć Państwa w Odessie  i zapoznamy Państwa
z działalnością naszego stowarzyszenia.

Z poważaniem
Tadeusz Załucki
Prezes ZPU w Odessie.

2 GRUDNIA 2009

Odpowiedzieliśmy na list Pana Rozłuckiego.

Dzień dobry Panu!
Dziękujemy za wyrażoną w Pańskim e-mailu chęć współpracy z naszym stowarzyszeniem i gotowość pomocy w organizacji naszego pobytu w Odessie. W Odessie będziemy od niedzieli 30 maja do wtorku 1 czerwca, później pojedziemy do położonego nieopodal Biełogrodu nad Dniestrem (Akerman) i dalej w deltę Dunaju (Izmaił). Ze szczegółami dotyczącymi naszej wyprawy może się Pan zapoznać na stronie www.odessa.blox.pl Optymalnym dla nas terminem spotkania z Polakami z Odessy byłby więc poniedziałek 31 maja, jednak na tym etapie możemy wprowadzić jeszcze niewielkie korekty do naszego programu. Mamy jednak kilka pytań związanych z samą organizacją spotkania.
1. Najważniejszą sprawą jest termin. Czy termin podany przeze mnie (31 maja 2010 roku) nie koliduje z Pańskimi planami i odpowiada Panu?
2. Miejsce naszego spotkania. Czy jest możliwość skorzystania z auli na Uniwersytecie w Odessie czy też odbędzie się ono w pomieszczeniach Związku Polaków w Odessie. Pragnę w tym miejscu zaznaczyć, że nasza grupa liczyć będzie około 25 osób, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że gościć będziemy również kilkuosobową delegację naszych rodaków z Mołdawii.
3. W jakim wieku będą uczestnicy spotkania? Jest to o tyle istotne, że chcemy przygotować wykład dotyczący historii Polski, historii sportu polskiego na ziemiach obecnej Ukrainy, czy ogólnie dotyczący kultury polskiej na terenach Ukrainy i zależy nam na tym by jego temat dostosować do wieku słuchaczy oraz ich zainteresowań. Przewidzieliśmy też drobne upominki, które również powinny być adekwatne do wieku obdarowanych.
4. Z jakiego środowiska będą wywodzić się słuchacze. Czy będzie to wyłącznie młodzież z polskimi korzeniami czy również Ukraińcy uczący się języka polskiego.
5. Czy udałoby się zorganizować konkurs z łatwymi pytaniami dla dzieci w wieku od 10 do 15-16 na temat wiedzy o Polsce? A jeśli tak to czy mógłby Pan pomóc nam w ustaleniu pytań konkursowych, co jest dla nas o tyle trudne, że nie wiemy jaki jest poziom wiedzy tych dzieci na temat Polski a nie chcielibyśmy by były to pytania zbyt trudne z jednej strony i banalne z drugiej. W konkursie tym przewidujemy nagrody w postaci dyplomów, oraz upominków w postaci drobnego sprzętu sportowego (piłki do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, zestawy do bamingtona, friessby, koszulki)
6. Jak już wspomniałem w poprzednim liście do Pana, po oficjalnym spotkaniu wieczorem chcieliśmy zorganizować ognisko z pieczeniem kiełbasek i przysłowiową szklaneczką piwa, już dla dorosłej części społeczności polskiej w Odessie, na którym moglibyśmy poczuć się zupełnie swobodnie, porozmawiać, wymienić poglądy, może wspólnie pośpiewać (będziemy mieli gitarę, może dodatkowo inny instrument), dlatego też mam pytanie czy znalazłby Pan miejsce na takie ognisko (może plaża w Odessie lub poza miastem) tak by impreza nasza nie łamała prawa ukraińskiego dotyczącego np. zakazu palenia ognia czy innych przepisów o których istnieniu nie wiemy.
7. Czy mógłby nam Pan podpowiedzieć, gdzie w Odessie moglibyśmy znaleźć relatywnie tanie miejsce do zakwaterowania od godziny 11:00 - 30 maja, do wtorku 1 czerwca do godziny 9:00. Nie oczekujemy wygód, w skrajnym przypadku możemy spać również we własnych śpiworach. Chodzi nam przede wszystkim o niską cenę a nie o standard. Ważna jest jedynie możliwość skorzystania z prysznica. 
Będziemy wdzięczni za udzielenie nam odpowiedzi na powyższe pytania i mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować wyjątkową imprezę, ku zadowoleniu wszystkich uczestników. Tymczasem kończę, łącząc pozdrowienia.

25 kwietnia 2010

Dzień dobry, Panie Mirosławie!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z odeską polonią w siedzibie naszego stowarzyszenia.
Uczestnicy spotkania będą w wieku od 16 do 70 lat (nie licząc dzieci), osoby zarówno polskiego, jak i ukraińskiego pochodzenia. Bardzo chętnie wysłuchamy  wykładu Pana dr. Gawkowskiego i zaprosimy dzieci do udziału w konkursie. Prosimy o dokładne określenie terminu Państwa przyjazdu do Odessy (31 maja nam odpowiada).
W kwestii noclegów proponuję jeden z trzech poniższych wariantów:
1. Sanatorium "Czarne Morze" - nocleg z pełnym wyżywieniem - jedna doba dla jednej osoby wynosi
25$ USA
2. Ośrodek O.O.Salezjanów - nocleg bez wyżywienia - j.w. 6 $ USA.
3. Prywatna dacza na działce bez wygód - bezpłatnie.
We wszystkich tych miejscach istnieje możliwość zorganizowania ogniska.
Mój telefon kontaktowy: +38 097 592 07 86.

Z poważaniem - Tadeusz Załucki.


Dopisek mój:

Wybraliśmy wersję drugą noclegu tj. 6 $ u Ojców Salezjanów, no chyba, że ktoś chce oszczędzić może spać za darmo.

5 maja 2010

Gaweł rozmawiał  z Księdzem Adamem z Izmaiłu, który opiekuje sie miejscowymi Polakami. Ksiądz Adam załatwił nam niedrogie noclegi w Izmaile po 50-60 hrywien = 20-24 zł. Ksiądz Adam może nam też załatwić całodniową wycieczkę statkiem (łodziami) z miasteczka Wilkowe w delcie Dunaju  (miasto nazywane jest Wenecją Dunaju i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Koszt tej wycieczki to 150 hrywien = ok. 60 zł.    

 

sobota, 05 grudnia 2009, jelizawietka